ПІДБІР ОЛИВИ ДЛЯ АВТО
Один із факторів, від яких залежить надійність роботи двигуна в автомобілі, – це правильність використання моторної оливи.
Вибір олив дуже широкий, і часто це різноманіття викликає в автовласника труднощі: яку оливу краще вибрати? Не завжди якість і висока ціна є основними критеріями. Потрібно вибирати продукт, який відповідає типу двигуна.

Моторна олива, рекомендована виробником автомобіля, забезпечує транспортному засобу три ключових параметри – високу надійність, ефективні робочі характеристики і тривалий термін експлуатації.
Вибираючи моторну оливу, слід враховувати такі характеристики, як:
- Тип оливи: мінеральна, синтетична та напівсинтетична
- Сертифікація за ступенем в’язкості: SAE
- Класифікація за експлуатаційними якостями: API і ACEA
- Класифікація за стандартами якості: ILSAC
ВИДИ МОТОРНИХ ОЛИВ
Яка олива краща? Почнемо з типу оливи. Він визначається основою, тобто базовою оливою, і набором присадок, які додаються в неї.
Мінеральна олива
Її основа отримана в процесі переробки нафти (з масляних фракцій). Збагачена хімічними присадками для підвищення продуктивності двигуна.
- Підходить для автомобілів, які використовуються щодня для регулярних поїздок за межі міста на помірній швидкості.
Синтетична олива
Її основа отримана зі штучно синтезованих органічних сполук з додаванням присадок високої якості.
- Поліпшує захист і продовжує термін служби мотора. Знижує тертя і зменшує витрату палива.
Напівсинтетична олива
Це суміш мінеральної та синтетичної основ. Працює в складних температурних умовах.
- Підходить для всіх типів транспортних засобів, що працюють у міському середовищі і в умовах швидкісної їзди.
Синтетичні оливи складаються з однорідних молекул (з ними тертя помірне), а мінеральні оливи – з неоднорідних (тертя підвищене).
Розшифровка маркування
КЛАСИФІКАЦІЇ МОТОРНИХ ОЛИВ
На сьогодні існує три офіційних класифікації моторних олив:
SAE: за класом в’язкості (розроблена Товариством інженерів-автомобілістів);
API: за експлуатаційними якостями (розроблена Американським інститутом нафти);
ACEA: за експлуатаційними якостями (розроблена Асоціацією європейських виробників автомобілів).
ЩО ПОТРІБНО ВРАХОВУВАТИ, ЩОБ ПРАВИЛЬНО ВИБРАТИ МОТОРНУ ОЛИВУ?
При виборі моторної оливи, крім класифікацій і типів, слід враховувати такі критерії:
Навантаження на автомобіль. Різні режими роботи (щоденні поїздки в межах міста або заміські подорожі по бездоріжжю) чинять різний вплив на двигун. Десь він швидко нагрівається і навіть перегрівається, а десь не встигає прогрітися до робочої температури. Важливо, щоб моторна олива працювала в різних умовах.
Сумісність окремих вузлів ДВС з певним видом мастильного матеріалу. Якщо сальники виготовлені з нітрильної гуми (частіше трапляються в наших «рідних» авто), то синтетичні оливи заливати не можна. Але якщо сальники замінити, то все буде в порядку. Аналогічно і з іншими деталями.
Періодичність заміни оливи. Багато виробників рекомендують міняти її через кожні 10 тис. км пробігу, якщо знос двигуна не перевищує 25 %. Але на практиці міняти оливу краще кожні 7-8 тис. км, оскільки авто їздять у режимі «старт-стоп», а якість нашого палива дуже «кульгає» порівняно з європейськими стандартами.
Об’єм двигуна. Класифікації моторних олив для бензинових і дизельних двигунів включають класи, рекомендовані виробниками для авто з малолітражними ДВС, аж до 3,5 л. При такому малому об’ємі навіть «синтетику» потрібно міняти частіше, щоб уникнути передчасного зносу.
Відповідність або схвалення. Краще, якщо на етикетці є позначка «схвалення»: це означає, що виробник цього мастильного матеріалу отримав спеціальне схвалення виробника вашого авто. Завжди шукайте цю позначку в допуску на етикетці моторної оливи.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ПРИ ВИБОРІ МОТОРНОЇ ОЛИВИ
- Вибирайте оливу з в’язкістю, рекомендованою виробником. Не нижче і не вище. Якщо виберете варіант з низькими значеннями, отримаєте високу витрату матеріалу і збільшення нагару. А якщо вирішите залити оливу з високими значеннями, то забезпечите маслознімним кільцям передчасний знос.
- Яка специфікація моторної оливи правильна? Безпомилковий вибір за API такий: для дизеля – не нижче СL-4 PLUS або СJ-4, для вживаної іномарки з бензиновим мотором – SМ або SN. Але варто звертати увагу на допуски виробників.
- Слідкуйте, щоб мастильні матеріали були оригінальними. Інакше на механізмі утворюються відкладення, що спровокує збої в роботі, передчасний знос, дорогий ремонт або витрати на купівлю і установку нового ДВС. Останнє особливо неприємно, якщо в мотора невеликий пробіг.
- Щоб остаточно розібратися в кодах і цифрах на каністрах, вивчайте розшифровки специфікації моторних олив і вимоги виробника вашого автомобіля до мастильних матеріалів. Ви швидко навчитеся визначати продукти з необхідною в’язкістю, оптимальними допусками за API, ACEA, ILSAC та іншими параметрами.
Підібрати якісну моторну оливу Ви можете у нас на сайті: https://greengarage.com.ua/ua/...
Джерело: https://webshop-ua.intercars.e...