Як відновити працездатність гальмівного супорта?

Як відомо, гальмівна система – один із ключових форпостів безпеки сучасного автомобіля. Функціональність гальм - це питання, в якому не може бути компромісів, тільки 100% працездатність.
Гальмовий супорт у цій системі – один із чутливих вузлів, який потребує постійної інспекції. Як виявити та усунути проблеми у його роботі – розповімо в нашій статті.
Ми звернулися до фахівців, щоб детально розібратися, коли потрібно замінювати всю деталь, у яких випадках достатньо купити ремкомплект супорта, а коли можна обійтися звичайною профілактикою.
Насамперед пригадаємо, що таке гальмівний супорт і яка його роль у гальмуванні? Більшість сучасних автомобілів оснащуються системами дискового типу. В основі лежить застосування чавунного диска, що з обох боків стискається фрикційними накладками. За стиснення колодок таки відповідає механічний вузол під назвою – супорт.
Сам механізм досить простий у своїй конструкції: це скоба і, власне, супорт, зчленовані один з одним. Гальмівні колодки встановлюються в рамки скоб, а механізм обіймає фрикційні накладки, притискає їх до поверхні диска. За стиск відповідає поршень і направляючі втулки. Саме останні дві деталі і вимагають особливої уваги з боку водія.
Найпоширеніша проблема гальмівного супорта - підклинювання. Інакше кажучи, це заїдання при стисканні гальмівних колодок. Неважко здогадатися, що в такій ситуації механізм не буде притискати накладки, внаслідок чого гальмівний шлях авто може збільшуватися. Причини такого явища дві:
- деформація напрямних втулок;
- деформація поршня супорта.
Природа цих проблем загальна: пошкодження пильовиків та манжет, що захищають металеві елементи, і як наслід
ок, попадання вологи всередину.
І поршень, і напрямні «пальці» закриті від довкілля гумовими ущільнювачами. Оскільки обидві деталі

виготовляються із сталі, то захист від вологи є категоричною та обов'язковою умовою для повноцінного функціонування. А оскільки супорт, по суті, відкритий для зовнішнього
середовища, то перепади температури, пил та дорожні реагенти можуть легко пошкодити гумові пильовики.
Рятівний ремкомплект. Найбільш ходовим способом поправити працездатність суппор
та – це замінити гумові ущільнювачі. Такий продукт називається ремкомплект. Комплектація набору стандартна: це гумові пильовики і манжети, що замінюють штатні «гумки». Оскільки кожне авто оснащене своїм типом гальмівної системи, то ремкомплект супорта теж підбирається під кожну модель індивідуально. Детальні каталоги, як правило, містять параметри транспортного засобу та розміри ущільнювачів. Підібрати та купити відповідний ремкомплект можна у спеціалізованому магазині – як правило, досвідчені консультанти чудово орієнтуються у тонкощах.
Ремонт чи заміна? Питання купівлі нового супорта може постати тоді, коли однозначно діагностовано подклинивание механізму. Симптоми достатньо пр
ости: нерівномірне зношування колодок, нерівне «пляма» контакту з диском, перегрів системи. Як правило, це вже занедбані випадки, коли станом гальм водій не цікавився кілька років. У легкому випадку – достатньо встановлення ремкомплекту. Але тут важливо розуміти, що напрямні втулки і поршень не зачеплені корозією і не мають механічних пошкоджень. У ситуації середньої тяжкості доведеться зіткнутися із заміною і циліндрів, і пальців. Крім нового ремкомплекту. Тяжкий випадок – коли від корозії постраждали всі елементи, включаючи корпус самого супорта. Тут відновлення може не дати очікуваних результатів, тому простіше замінити весь механізм.
Профілактика проблеми. Говорячи про проблеми супортів, однозначно можна сказати, що краще передбачити, аніж ремонтувати. На практиці, достатньо двічі на рік проводити візуальну інспекцію стану колодок, дисків, поршня, направляючих та пильовиків, що їх захищають. Втулки мають бути змащені, а ущільнювачі не мають пошкоджень.